F462DI104M1K0L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F462DI104M1K0L is not available
F462DI104M1K0L
DigiKey Part Number
399-F462DI104M1K0LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462DI104M1K0L
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
300V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)