F461BS394J400A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.39 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461BS394J400A
DigiKey Part Number
399-F461BS394J400A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BS394J400A
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V