F461BC633M630A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F461BC633M630A is not available
F461BC633M630A
DigiKey Part Number
399-F461BC633M630A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BC633M630A
Description
.063UF 630V
Detailed Description
0.063 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V