F461AP473K630L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461AP473K630L
DigiKey Part Number
399-F461AP473K630LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AP473K630L
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V