F461AP473K630A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461AP473K630A
DigiKey Part Number
399-F461AP473K630A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AP473K630A
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V