ESU106M450AH4AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 97.592
Datasheet
Rubycon
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 525
Nichicon
In Stock: 459
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
ESU106M450AH4AA
DigiKey Part Number
399-ESU106M450AH4AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESU106M450AH4AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESU106M450AH4AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C