EST827M100AN3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 200
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
820 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 130mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
EST827M100AN3AA
DigiKey Part Number
399-EST827M100AN3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EST827M100AN3AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
EST827M100AN3AA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.85 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C