EST106M050AC3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 27.250
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Panasonic Industry
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3.5Ohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EST106M050AC3AA
DigiKey Part Number
399-EST106M050AC3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EST106M050AC3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EST106M050AC3AA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
120 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C