106KBM050MSA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 16.5786Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
106KBM050MSA
DigiKey Part Number
1572-106KBM050MSA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106KBM050MSA
Description
ELECTROLYTIC/IC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
52 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16.5786Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C