ESL107M063AG8AA
DigiKey Part Number
399-15743-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESL107M063AG8AA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 170mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESL107M063AG8AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
580 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C