ESH336M250AL4EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 70
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 823
Nichicon
In Stock: 147
In Stock: 331
In Stock: 907
33 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH336M250AL4EA
DigiKey Part Number
399-ESH336M250AL4EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH336M250AL4EA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH336M250AL4EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
320 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C