ESH157M160AM2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 287
Datasheet
150 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH157M160AM2AA
DigiKey Part Number
399-ESH157M160AM2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH157M160AM2AA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ESH157M160AM2AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
435 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
696 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.339" (34.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C