ESG475M400AH2AA
DigiKey Part Number
399-6091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG475M400AH2AA
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3.5Ohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ESG475M400AH2AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
3.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C