ESG157M200AN5AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 468
Datasheet
Nichicon
In Stock: 119
150 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ESG157M200AN5AA
DigiKey Part Number
399-ESG157M200AN5AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG157M200AN5AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESG157M200AN5AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.04 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C