ESC476M050AE3KA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 2
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
In Stock: 36
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESC476M050AE3KA
DigiKey Part Number
399-ESC476M050AE3KATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC476M050AE3KA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESC476M050AE3KA Models
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C