ELH338M050AQ2AA
DigiKey Part Number
399-6533-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELH338M050AQ2AA
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELH338M050AQ2AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.726 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C