ELG827M250AT3AV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 76
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
In Stock: 196
Surge
Surge
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG827M250AT3AV
DigiKey Part Number
399-ELG827M250AT3AV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG827M250AT3AV
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG827M250AT3AV Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.15 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C