EEV106M035A9BAA
DigiKey Part Number
399-6695-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6695-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6695-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV106M035A9BAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEV106M035A9BAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Impedance
1.93 Ohms
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C