EDT476M035S9LAA
DigiKey Part Number
399-20532-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20532-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20532-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDT476M035S9LAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EDT476M035S9LAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
107.143 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C