EEE-TG1V470UP
DigiKey Part Number
PCE4116TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4116CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TG1V470UP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1Ohm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TG1V470UP Models
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C