EDK475M050S9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK475M050S9BAA
DigiKey Part Number
EDK475M050S9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK475M050S9BAA
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK475M050S9BAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C