EDH336M035A9HAA is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 197
In Stock: 841
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 628
Panasonic Industry
In Stock: 869
Panasonic Industry
Nichicon
Nichicon
In Stock: 676
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH336M035A9HAA
DigiKey Part Number
EDH336M035A9HAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH336M035A9HAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH336M035A9HAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C