EEV336M050S9HAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 628
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 841
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3.838
Panasonic Industry
In Stock: 869
Chemi-Con
In Stock: 900
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV336M050S9HAA
DigiKey Part Number
EEV336M050S9HAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV336M050S9HAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV336M050S9HAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
119 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C