EDH226M025A9DAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.910
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 84.265
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 565
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 842
22 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH226M025A9DAA
DigiKey Part Number
EDH226M025A9DAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH226M025A9DAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH226M025A9DAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
35 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C