EEV226M025A9DAA
DigiKey Part Number
399-EEV226M025A9DAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EEV226M025A9DAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EEV226M025A9DAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV226M025A9DAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Detailed Description
22 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEV226M025A9DAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
112 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Impedance
1 Ohms
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C