CDR05BX104BKUS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3.400
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Vishay Vitramon
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor BX 1825 (4564 Metric)
CDR05BX104BKUS
DigiKey Part Number
1001-CDR05BX104BKUSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1001-CDR05BX104BKUSCT-ND - Cut Tape (CT)
1001-CDR05BX104BKUSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR05BX104BKUS
Description
CAP CER 0.1UF 100V BX 1825
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDR05BX104BKUS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Failure Rate
S (0.001%)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.080" (2.03mm)