C941U152MZWDBAWL45 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 300
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1500 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C941U152MZWDBAWL45
DigiKey Part Number
C941U152MZWDBAWL45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C941U152MZWDBAWL45
Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C941U152MZWDBAWL45 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)