C901U102MZWDBAWL40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 6
Parametric Equivalent
In Stock: 711
Parametric Equivalent
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
C901U
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C901U102MZWDBAWL40
DigiKey Part Number
C901U102MZWDBAWL40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C901U102MZWDBAWL40
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C901U102MZWDBAWL40 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)