C2225C105KARACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 665
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Direct
Knowles Syfer
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 141
KYOCERA AVX
Upgrade
Knowles Syfer
1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
C2225C105KARACTU
DigiKey Part Number
399-C2225C105KARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2225C105KARACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2225C105KARACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2225C105KARACTU
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2225C105KARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)