C2220X474K5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.288
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
Similar
Vishay Vitramon
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
C2220X474K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C2220X474K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220X474K5RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2220X474K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)