C2220C304KCGLCTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.3 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
C2220C304KCGLCTU
DigiKey Part Number
399-C2220C304KCGLCTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C304KCGLCTU
Description
CAP 0.3UF 500V C0G 2220
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.327" (8.30mm)