C2220C104KDGLCTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
C2220C104KDGLCTU
DigiKey Part Number
399-C2220C104KDGLCTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C104KDGLCTU
Description
CAP 0.1UF 1000V C0G 2220
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.327" (8.30mm)