C20AKGR6100AASK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 36
Datasheet
100 µF Film Capacitor 550V 750V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
C20AKGR6100AASK
DigiKey Part Number
399-18472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C20AKGR6100AASK
Description
CAP FILM 100UF 10% 750VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C20AKGR6100AASK Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
550V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
750V