C44PPGR6100RASK
DigiKey Part Number
399-19708-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PPGR6100RASK
Description
CAP FILM 100UF 10% 1.28KVDC RAD
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 550V 1280V (1.28kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44PPGR6100RASK Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
550V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1280V (1.28kV)