C1210C124K1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
Upgrade
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
0.12 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C124K1RACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C124K1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C124K1RACTU
Description
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C124K1RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.041" (1.05mm)