C1206X475K4RACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.104
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 3.346
Datasheet
Upgrade
TDK
TDK
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206X475K4RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X475K4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206X475K4RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206X475K4RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X475K4RACTU
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206X475K4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)