C1206T104K2RBLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206T104K2RBLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T104K2RBLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T104K2RBLTU
Description
CAP CER 1206 COTS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206T104K2RBLTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)