C1206C102JBRACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.066
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 2.062
Datasheet
1000 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C102JBRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C102JBRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C102JBRACTU
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C102JBRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)