C0805X473J3GEC is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.047 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
C0805X473J3GEC
DigiKey Part Number
C0805X473J3GEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X473J3GEC
Description
CAP CER 0805 47NF 25V C0G 5%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X473J3GEC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)