C0805X473J2REC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.047 µF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805X473J2REC7210
DigiKey Part Number
C0805X473J2REC7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X473J2REC7210
Description
CAP CER 0805 47NF 200V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X473J2REC7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)