C0603T472K5RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 11
Similar
TDK
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603T472K5RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0603T472K5RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603T472K5RCLTU
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603T472K5RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)