C0603C473K3NACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 2.824
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3.790
Datasheet
Similar
TDK
0.047 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8L 0603 (1608 Metric)
C0603C473K3NACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C473K3NACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C473K3NACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C473K3NACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C473K3NACTU
Description
CAP CER 0.047UF 25V X8L 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C473K3NACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)