C0603C153J3RACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 790
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 9.102
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.015 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
cut-tape-render
C0603C153J3RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C153J3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C153J3RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C153J3RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C153J3RACTU
Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C153J3RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)