ALS81H562QM500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5600 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 43mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS81H562QM500
DigiKey Part Number
ALS81H562QM500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81H562QM500
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81H562QM500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
16.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
24.5 A @ 10 kHz
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
5.236" (133.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
43mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C