ALS80U103NT450 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80U103NT450
DigiKey Part Number
ALS80U103NT450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80U103NT450
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80U103NT450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
18.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
26.1 A @ 10 kHz
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C