ALS80A752NJ350 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
7500 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80A752NJ350
DigiKey Part Number
ALS80A752NJ350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A752NJ350
Description
CAP ALUM 7500UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80A752NJ350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
20.5 A @ 10 kHz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.606" (117.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C