ALS80A682QP500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
6800 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80A682QP500
DigiKey Part Number
ALS80A682QP500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A682QP500
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80A682QP500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
17.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
26.4 A @ 10 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C