ALS80A124NJ063 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 79
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
120000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80A124NJ063
DigiKey Part Number
ALS80A124NJ063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A124NJ063
Description
CAP ALUM 120000UF 20% 63V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80A124NJ063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
23.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.4 A @ 10 kHz
Impedance
9 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
4.606" (117.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C