ALS71C912NS500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
9100 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71C912NS500
DigiKey Part Number
ALS71C912NS500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71C912NS500
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 500V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71C912NS500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
20.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
27.9 A @ 10 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
7.717" (196.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
32mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C