ALS71C103QC200 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 40mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71C103QC200
DigiKey Part Number
ALS71C103QC200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71C103QC200
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71C103QC200 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
18.3 A @ 10 kHz
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C